Kopenhaga

Kopenhaga jest stolicą i największym miastem Danii położonym na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 2000 roku łączy ją ze szwedzkim Malmo most nad Sundem.

Klimat w Kopenhadze przejawia się częstymi opadami oraz dużą wilgotnością powietrza. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, jednakże są one również najbardziej deszczowe. Zimy są łagodne, natomiast lata chłodne.

Od roku 1254 Kopenhaga posiada prawa miejskie. Już w 1443 roku została stolicą Danii, natomiast w latach 1445-1767 była miastem koronacyjnym królów Danii. W 1711 roku stolicę nawiedziła epidemia dżumy, w skutek tego zmarła 1/3 liczby mieszkańców. W 1728 roku doszło do wielkiego pożaru Kopenhagi, który strawił 2/5 miasta, w 3 dni spłonęło 1670 domów, tysiące skarbów kultury przepadło. Odbudowano miasto w stylu barokowym, ale w 1795 roku miasto znów strawił pożar, tym razem spłonęło 941 domów. W trakcie wojny z brytyjską flotą doszło do pierwszego w historii terrorystycznego bombardowania dzielnic zamieszkanych przez ludność cywilną. Bombardowano kościoły, mieszkania, spalono 290 budynków, w tym katedrę; zmarło 2000 cywilów. Kopenhaga została obrócona w gruzy, natomiast flota duńska stacjonująca w porcie skonfiskowana przez Anglików. Po zakończeniu wojen napoleońskich nastąpił rozkwit kulturalny Kopenhagi, z roku na rok miasto coraz bardziej się odbudowywało. W latach 30 XX w. port kopenhaski był przystankiem m.in. polski transatlantyk MS Piłsudski. W latach 1940-1945 miasto znalazło się pod okupacją niemiecką.

Zabytki Kopenhagi

Kopenhaga może się pochwalić licznymi zabytkami i atrakcjami: Świątynie- Katedra NMP, Kościół św. Ducha, Okrągła Wieża, Wielka Synagoga w Kopenhadze; Pałace- Pałac Królewski Amalienborg, Pałac Bernstorff, Zamek Królewski Christiansborg (dawny zamek królewski, obecnie budynek duńskiego parlamentu), Zamek Rosenborg; Ratusz, Teatr Królewski, Kopenhaska Syrenka, Ogrody Tivoli, i wiele innych.

Kopenhaga ma połączenie promowe ze Szwecją, Norwegią, Niemcami i Wielką Brytanią. Natomiast jeden z największych portów lotniczych w Europie, a największy w Skandynawii leży na wyspie Amager. Zelandia połączona jest z sąsiadującymi wyspami i Półwyspem Skandynawskim pięcioma mostami, dzięki czemu samochody i pociągi mogą swobodnie się poruszać. W 2002 roku otwarto kopenhaskie metro.

Z Polski do Kopenhagi można dostać się 4 środkami lokomocji: promem (pośrednie 6-7 godzin do Szwecji, później lądem do Kopenhagi), autobusem (podróż trwa około 11-12 godzin, w zależności od miejsca z którego wyruszymy), samochodem lub samolotem (bezpośrednie loty Warszawa-Kopenhaga).