Medjugorje to miejscowość w Bośni i Hercegowinie. Znana przede wszystkim dzięki objawieniom maryjnym. W rezultacie w 2019 roku, papież Franciszek przyzwolił na organizowanie oficjalnych pielgrzymek do Medjugorje.
Według danych spisu powszechnego w Bośni i Hercegowinie w 2013 roku, Medjugorje liczyła 2265 mieszkańców, z czego większość to Chorwaci- 2232, 11 Albańczyków, 4 Boszniaków, 3 Serbów. 11 osób wskazało inną narodowość, 2 – nie zadeklarowały narodowości, a u 2 osób zapisano narodowość nieznaną.
Nazwa Medjugorje etymologicznie oznacza miejscowość pomiędzy górami „Międzygórze”) –położona jest niedaleko dwóch wzniesień: Križevca oraz Crnicy.
Objawienia Matki Bożej zaczęły mieć miejsce 24 czerwca 1981, w miejscu zwanym Podbrdo, leżącym u podnóża wzniesienia Crnica. Trwają one do dnia dzisiejszego. Trójce objawiają się prawie codziennie, natomiast pozostałej trójce z różną częstotliwością. Matka Boża objawia się widzącym, tam gdzie aktualnie przebywają. Wzywa cały świat do modlitwy i nawrócenia, przekazuje liczne orędzia, w których zachęca do pogłębienia życia wiary i życia sakramentalnego, do lektury Pisma Świętego, oraz wszelkiej pobożnej praktyki, do pokuty oraz oddania swojego życia Jezusowi. Przekazuje widzącym tajemnice dotyczące przyszłych losów Kościoła i świata.
Medjugorje jest popularnym ośrodkiem pielgrzymkowym w Europie. Każdego roku przybywa tam 2,2-2,5 mln pielgrzymów. Głównym punktem jest kościół pw. świętego Jakuba, natomiast w pobliżu sąsiednich wsi Zvirovići i Bijakovići znajdują się dwa często odwiedzane wzniesienia: Wzgórze Objawień (Podbrdo) – miejsce pierwszych objawień oraz Góra Krzyża (Križevac). W miejscach objawień ustawiono krzyże. Dodatkowo, w drodze na Podbrdo umieszczono płaskorzeźby z brązu, przedstawiające tajemnice różańca, zaś przy szlaku na Križevac – stacje drogi krzyżowej. W miejscach modlitwy pielgrzymi zostawiają kawałki papieru z obietnicami, prośbami, obrazki, różańce i kwiaty, czasem ustawiają małe krzyże.
Papież Benedykt XVI w 2010 roku powołał specjalną komisję w celu zbadania objawień. Objawienia nie mogą zostać oficjalnie uznane, ponieważ wciąż jeszcze nie ustały, choć ich częstotliwość znacznie się obniżyła. Papież Franciszek wysłał do Medziugorie swojego nuncjusza, arcybiskupa Henryka Hosera, który z wykształcenia jest także lekarzem internistą. Na podstawie raportu przygotowanego przez niego, papież w maju 2019 roku wydał zgodę na organizowanie oficjalnych pielgrzymek do miejsca objawień, mimo swoich wątpliwości.
Ludność
Miasto wieloetniczne. Według spisu ludności z 1991 roku struktura ludności gminy Mostar wyglądała następująco: 35% Boszniacy, 34% Chorwaci, 19% Serbowie, 10% Jugosłowianie (osoby nieczujące przynależności do żadnej z grup etnicznych) – w sumie 126 tys. mieszkańców. Według spisu z 2003 roku: 48% Chorwaci, 47% Boszniacy, 4% Serbowie.
Međugorje, Bosnia and Herzegovina
Međugorje, Bosnia and Herzegovina
Watykan, Włochy
Subscribe to see secret deals prices drop the moment you sign up!